Działy gospodarcze nawet najbardziej poczytnych pism są zwykle ignorowane przez większość czytelników. Jednakże raz do roku pojawia się informacja, która elektryzuje nawet tych, którzy na co dzień z ekonomią nie mają za wiele wspólnego. Chodzi o coraz powszechniejszy zwyczaj publikowania list najbogatszych ludzi. Najpopularniejszymi tego typu rankingami są zestawienia przygotowywane przez Forbesa czy Bloomberga, ale tym renomowanym wydawnictwom rośnie już poważna chińska konkurencja.

Prywatna chińska firma Hurun znana w Państwie Środka z wydawania luksusowych czasopism i badaniami nad zamożnością opublikowała właśnie autorską listę najbogatszych ludzi świata. Warunkiem znalezienia się w zestawieniu było posiadanie majątku o wartości co najmniej miliarda dolarów. Hurun zastosował metody badawcze różne od tych wykorzystywanych przez Forbesa, opierając się na danych publikowanych przez spółki handlowe jak i informacjach uzyskanych z wywiadów z samymi zainteresowanymi.

Z danych, które podaje Hurun wynika, że po raz pierwszy w historii Nowy Jork został zdetronizowany jako miejsce zamieszkania największej liczby miliarderów. Obecnie w tej światowej stolicy finansjery zamieszkuje 95 takich osób. Palmę pierwszeństwa dzierży Pekin, gdzie mieszka równo 100 miliarderów. Chiny po raz pierwszy wyprzedziły także USA pod względem liczby najbogatszych osób. Obecnie w Chinach żyje 568 miliarderów, a w USA „zaledwie” 535. Co ciekawe, według Hurun, najbardziej znaczące zmiany na liście zaszły w ubiegłym roku, gdy w Chinach przybyło aż 90 nowych miliarderów (z czego 32 w Pekinie), a w całych USA zaledwie czterech. Z innych ciekawostek warto wspomnieć, że trzecie miejsce na liście zajęła Moskwa (66 miliarderów), a Szanghaj, który jest chińskim centrum finansjery był piąty. Sumaryczny majątek wszystkich chińskich miliarderów wart jest 1,4 biliona dolarów, czyli tyle ile wynosi PKB Australii. Najbogatszym Chińczykiem jest Wang Janlin z majątkiem wartym 26 miliardów dolarów. Co ciekawe, w czołowej dziesiątce rankingu światowego próżno jednak szukać Chińczyków, a dominują tam Amerykanie. Pierwszy jest Bill Gates z majątkiem wartym 80 miliardów dolarów, drugi inwestor Warren Buffet (68 miliardów), a trzeci hiszpański potentat mody Amancio Ortego (64 miliardy dolarów). Ogólnie, na całym świecie mieszka obecnie 2188 miliarderów.