Każdego roku różne instytucje i gazety publikują rankingi najbardziej zamożnych ludzi. W skali światowej, od wielu lat pewne miejsce na liście najbogatszych ma Bill Gates. W ostatnim zestawieniu przygotowanym przez Forbesa, twórcy Microsoftu udało się odzyskać przywództwo wśród największych krezusów, które stracił w ubiegłym roku. Powrót na szczyt był możliwy m.in. dzięki wzrostowi cen akcji giganta z branży technologii informacyjnych.

Łączną wartość majątku Billa Gatesa oszacowano na 76 mld dolarów netto. Dla porównania rok temu oceniano go na 67 mld dolarów. Co ciekawe, w ciągu ostatnich 20 lat, pierwsze miejsce na liście najbogatszych Gates zajmował aż 15 razy. Twórca Microsoftu i współzałożyciel Bill & Melinda Gates Foundation został również uznany za jednego z najpotężniejszych (6 miejsce) ludzi na świecie w tegorocznym rankingu Forbesa. Wyprzedzili go jedynie prezydenci Rosji, Stanów Zjednoczonych i Chin, papież Franciszek oraz kanclerz Angela Merkel.

Pozycję lidera na liście najbogatszych stracił natomiast meksykański potentat telekomunikacyjny Carlos Slim Helu, który dzierżył ją przez ostatnie cztery lata. Dzięki majątkowi opiewającemu na 72 mld dolarów zajął on ostatecznie drugie miejsce. Trzeci był Amancio Ortega, założyciel grupy Inditex (marka Zara), którego zasoby oceniono na 64 mld dolarów. Tuż za podium znalazł się jeden z najsłynniejszych inwestorów giełdowych świata, założyciel funduszu Berkshire Hathaway – Warren Buffet. Jego majątek szacuje się na kwotę rzędu 58,2 mld dolarów.

Kolejne miejsca zajęli Larry Ellison (Oracle, 48 mld dolarów), Charles i David Koch (Koch Industries, każdy po 40 mld dolarów), Sheldon Adelson (Las Vegas Sands, 38 mld dolarów), Christy Walton (Wal-Mart, 36,7 mld dolarów), Jim Walton (Wal-Mart, 34,7 mld dolarów) i Liliane Bettencourt z rodziną (L’Oreal, 34,5 mld dolarów).

Na najnowszej liście najbogatszych Forbesa znalazło się aż 1645 miliarderów. Ich łączny majątek netto wart jest według szacunków 6,4 bln dolarów czyli o bilion więcej niż w roku ubiegłym. W zestawieniu sklasyfikowano 172 miliarderki – o 34 więcej niż rok temu i więcej niż kiedykolwiek w dotychczasowej historii rankingu. Największa liczba bogaczy na liście (492) to obywatele Stanów Zjednoczonych, 468 pochodzi z Europy, a 444 z Azji. W rankingu znaleźli się również krezusi z nowych w rankingu państw – Algerii, Litwy, Tanzanii i Ugandy.