Rynek nowych technologii komunikacyjnych to jeden z najszybciej rozwijających się segmentów współczesnej gospodarki. Nic więc dziwnego, że walka o zdobycie dominującej pozycji na tym rynku jest bezpardonowa, a wzajemne oskarżenia wielkich graczy o naruszenia posiadanych praw patentowych są na porządku dziennym.

Rockstar Consortium‒firma, którą wspólnie utworzyli tacy giganci jak Apple, Microsoft, Blackberry, Ericsson i Sony złożyła właśnie pozew sądowy przeciwko Google, Samsungowi i HTC dotyczący naruszenia przez te firmy patentów dotyczących telefonów komórkowych. Rockstar wziął na cel telefony i smartfony konkurencji, które działają w oparciu o system Android, twierdząc, iż rozwiązania w nich zastosowane naruszają aż 7 patentów. Chodzi w szczególności o algorytmy, które wyświetlają odpowiednie treści reklamowe dostosowane do tego, czego poszczególni użytkownicy poszukują w Internecie. Firma Rockstar twierdzi, że przedmiotowe patenty nabyła w pakiecie z kilkuset innymi rozwiązaniami, kiedy w 2009 roku przejmowała za 4,5 miliarda dolarów upadającego giganta telekomunikacyjnego‒firmę Nortel. Rywalem Rockstar do przejęcia praw patentowych Nortela był wtedy m.in. Google.

Pozew Rockstar to tylko ostatnia odsłona walki na światowym rynku telekomunikacyjnym. W tym tygodniu Nokia (która jest przejmowana przez Microsoft) wygrała batalię sądową z firmą HTC, co może oznaczać, że flagowy produkt tajwańskiej firmy‒smartfon One może zostać objęty zakazem sprzedaży w Wielkiej Brytanii. Z kolei w październiku południowokoreański Samsung zapowiedział, że powstrzyma się przed pozywaniem swoich konkurentów przez 5 lat za rzekome naruszenie praw patentowych. Nastąpiło to po tym jak UE orzekła, że postępowanie Samsunga narusza zasady swobodnej konkurencji i zagroziła firmie karą w wysokości blisko 19 miliardów dolarów. Podobne oskarżenia UE wysunęła także wobec firmy Motorola Mobility, która jest własnością Google.

Jak już napisaliśmy, tak daleko idąca „wrażliwość” firm związana z rzeczywistymi czy też rzekomymi naruszeniami ich praw patentowych jest zrozumiała. Zdaniem wielu szkodzi to jednak klientom, gdyż stanowi barierę w ulepszaniu istniejących urządzeń. Jak powiedział Steve Wozniak‒jeden z założycieli Apple cyt. „jest wiele rozwiązań w smartfonach Samsunga, które chętnie widziałbym w naszych produktach, co oznaczałoby zaoferowanie klientowi nowej jakości. Niestety dziś grozi to sądem. Cierpią na tym zwykli ludzie”.