Temat płac minimalnych jest jednym z najczęściej poruszanych w ostatnim czasie. Na łamach naszego portalu prezentowaliśmy już argumenty za i przeciw wprowadzeniu minimalnych stawek godzinowych, a także historie krajów, które w różny sposób radzą sobie ze wspomnianym problemem. Dzisiaj opisujemy „zwycięstwo ludzi pracy” z Seattle – tamtejsza rada miasta przegłosowała właśnie podwyżkę obowiązującej na terenie metropolii płacy minimalnej. Będzie ona dwa razy wyższa niż minimum krajowe i wyniesie 15 dolarów za godzinę.   

Podniesienie stawki wynagrodzenia za godzinę pracy ma się jednak odbywać stopniowo. Jak informuje BBC, płace zaczną rosnąć od przyszłego roku i – w zależności od branży – osiągną pułap 15 dolarów w czasie od 3 do 7 lat. Firmy zatrudniające ponad 500 osób mają co najmniej trzy lata na wprowadzenie w życie regulacji, z kolei te, które oferują pracownikom ubezpieczenie zdrowotne – cztery. Najdłuższą prolongatę, bo aż siedem lat, dostały najmniejsze przedsiębiorstwa.

W USA minimalne wynagrodzenie ustalone jest na poziomie 7,25 dolara, jednak 38 stanów wprowadziło własne, korzystniejsze dla pracowników regulacje w tym zakresie. Teraz radni Seattle pokazują, że im również leży na sercu dobro personelu restauracji typu fast food i marketów. Jakiś czas temu prezydent Barack Obama wzywał do podniesienia federalnej stawki minimalnej do poziomu 10,10 dolara. Nie spotkało się to jednak z akceptacją podzielonego amerykańskiego kongresu. W ostatnim czasie uregulowania wprowadzające wyższe, minimalne stawki godzinowe (10 dolarów i więcej) przegłosowano w Kalifornii, Connecticut i Marylandzie.

W Seattle propozycja podwyżek została złożona przez grupę doradczą przedstawicieli pracowników, przedsiębiorców i organizacji non-profit pod przewodnictwem burmistrza miasta Eda Murraya. Część lokalnych firm poparła przegłosowane regulacje, jednak niektórzy przedsiębiorcy stanowczo sprzeciwiają się im. Grupa lobbystów zapowiedziała zaskarżenie decyzji, ze względu na dyskryminujące ich zdaniem różnice w terminie wprowadzania płac minimalnych dla różnych podmiotów gospodarczych.