W minionym tygodniu prezentowaliśmy pierwszą część lekcji z zakresu zarządzania swoją karierą, inwestowania i mądrego kupowania, które zaczerpnięte zostały z najpopularniejszej galaktycznej sagi na świecie – „Gwiezdnych Wojen”. Dzisiaj przyszedł czas na kolejny wykład z tej serii, przy czym tym razem główne role odegrają w nim rycerze Jedi, Obi-Wan Kenobi oraz Yoda. Czego można nauczyć się z ich doświadczeń? Spieszymy z wyjaśnieniami.

Osoby niemądre można łatwo oszukać
Rycerze Jedi używają różnych sztuczek, żeby przekonać ludzi do tego, by zachowywali się zgodnie z ich oczekiwaniami. Na przykład do tego by zakończyli bójkę w barze albo zapomnieli o wykonywaniu obowiązków służbowych, by rycerze mogli zdobyć dwa droidy. Jednak manipulowanie umysłem działa tylko na tych, którzy są niezbyt mądrzy. Podobnie jak sztuczki wykorzystywane przez marketerów, przedstawicieli branży reklamowej i sprzedawców, chcących skłonić konsumentów do kupowania określonych dóbr i usług oraz podążania za trendami. Dlatego też lepiej być sceptycznym, niż bezkrytycznie przyjmować to, co jest do nas komunikowane.

Skąpstwo może doprowadzić do klęski
Wydawało się, że Imperium nie żałowało pieniędzy na budowę Gwiazdy Śmierci czyli bojowej stacji kosmicznej, która mogła niszczyć całe planety. Okazało się jednak, że jakiś „geniusz” przeoczył z pozoru mało istotną wadę konstrukcyjną, która pozwoliła statkom Rebelii wlecieć do środka i wysadzić stację. Wniosek? Jeśli kupujesz mieszkanie nie warto oszczędzać np. na sprawdzeniu stanu instalacji elektrycznej. Jej późniejsza naprawa może Cię bowiem słono kosztować. Podobnie rzecz ma się z inwestowaniem w technologie energooszczędne – w dłuższej perspektywie prowadzą one bowiem do obniżenia wydatków. Zajmowanie się różnymi problemami w momencie ich powstania pozwala uniknąć eksplozji kosztów w późniejszym terminie.

Buduj dobre relacje mistrz – uczeń
Tematy nauczania, uczenia się i mentoringu przewijają się przez wszystkie części „Gwiezdnych Wojen”. Qui-Gon Jinn dzieli się swoją wiedzą z Padawanem Obi-Wan Kenobim. Obi-Wan staje się mentorem Anakina i Luke’a Skywalkera, a z ust Yody co i rusz padają perełki mądrości. Z kolei dla Dartha Maula, Hrabiego Dooku i Dartha Vadera, mentorem był Darth Sidious. Coż, te relacje nie zakończyły się happy endem.

Rozmiar nie ma znaczenia
Z pozoru błahe miejsca pracy i małe orgazniacje mogą nieść ze sobą wielkie szanse na interesującą karierę. Podobnie jest z kwotami, które można przeznaczać na inwestycje – nigdy nie należy myśleć, że są one zbyt małe. Jeśli zaczniesz inwestować już dziś, w ciągu kilku dekad możesz doczekać się sporego majątku. Jeśli będziesz mieć szczęście, pewnego dnia Twój portfel będzie tak wielki, jak mądrość Yody.

Niezależnie od tego, czy jest się fanem „Gwiezdnych Wojen” czy nie, opisane lekcje można uznać za uniwersalne. Być może warto się nad nimi chwilę zastanowić…